Sündinud tapjaks / Natural Born Killers

Sündinud tapjaks

Koht: Tartu Raekoja plats
Algus: 08.08.2012 23:59

Sts: Quentin Tarantino, Oliver Stone, David Veloz, Richard Rutowski
Op: Robert Richardson
Muusika: Brent Lewis
Os: Woody Harrelson, Juliette Lewis, Tom Sizemore
Keel: inglise
Subt: eesti

 

USA, 1994, 1:57

Režissöör: Oliver Stone

SÜNDINUD TAPJAKS filmile täispunktid andnud kriitik Roger Ebert on öelnud: „Oliver Stone on siin närvi tabanud, sest film ei räägi mitte vägivallast, vaid sellest, kuidas meie vägivallale reageerime. Ja see on šokeeriv.”

Mickey (Woody Harrelson) ja Mallory (Juliette Lewis) on kirglikult armunud. Nad laulatasid end kõrgel maanteesillal, kus andsid verevande ja kuulutasid, et ees laiub tee põrgusse. Nad on sari-, isegi massimõrvarid, kelle tapatalgutest pääsevad eluga vaid üksikud. Paari jahivad patune seadusesilm Jack Scagnetti (Tom Sizemore) ja libe telesaatejuht Wayne Gayle (Robert Downey Jr), kel mõlemal oma huvid mängus. Mickey ja Mallory koguvad meedia toel aina suuremat austajaskonda. Kas see on normaalne?

Ei, kogu see film pole normaalne. Kui Quentin Tarantino ja Oliver Stone’i kirjutatud SÜNDINUD TAPJAKS 1994. aastal ekraanidele tuli, jaotusid nii publik kui ka kriitikud eri leeridesse. Stone ise ütleb, et tegu on satiiriga, mis kritiseerib avalikkuse suhtumist vägivalda. Paljud leidsid aga, et režissöör sünnitas selle filmi näol deemoni, keda ta samal ajal hävitada püüdis. Vägivald kui meelelahutus? Aeg on näidanud, et SÜNDINUD TAPJAKS on jäänud ikooniliseks kultusfilmiks, mida vihatakse ja armastatakse samaväärselt. Kas mitte ei saavutanudki Stone sellega, mida tahtis – film tekitab diskussiooni siiani ...

Siim Rohtla