Saladus / Secret

Saladus

Koht: Tartu Raekoja plats
Algus: 10.08.2012 23:59

Sts: Sion Sono
Op: Sohei Tanikawa
Muusika: Tomohide Harada
Os: Shota Sometani, Fumi Nikaidou
Keel: jaapan
Subt: eesti, inglise

 

[JP], 2011, 2:08

Režissöör: Sipn Sono

Kas headus ja ausus on ülimad? Kas lootusetusest on pääsetee? Kas usk ja armastus suudavad ületada kõik raskused? Milline elu on elamist väärt, kui oled kaotanud kõik – lähedased, kodu, sõbrad ja oma maa? Just nende piinavate mõtetega võitlevad siiani, juba aasta hiljem, igapäevaselt ligi 300 000 märtsimaavärina ning sellele järgnenud Fukushima tuumakatastroofi üle elanud jaapanlast. Nii algab ka jaapani praegu kõmuliseima kultusrežissööri Sono Shioni tippfestivalidel auhinnatud SALADUS, mis humanitaarkatastroofi foonil paiskab meie ees lahti inimeksistentsi valulikumad ning olulisemad küsimused.

Yuichi Sumida on anonüümse Ida-Jaapani väikeküla teismeline poiss, kes peab oma emaga väikest paadilaenutust. Maavärina järgselt on kadunud kliendid, ema sõuab ühest juhututvusest teise ning joodikust isa väisab kodu vaid siis, kui raha otsas, unistades poja elukindlustusele näppe taha ajada. Sumida parimateks sõpradeks on maavärinas kodu kaotanud ning paadikuuri ümber iseenesest kogunenud heidikute seltskond. Alandlik vanamehenäss, ontlik abielupaar ning nägusast noorukist ilmselgelt huvitatud klassikaaslane Keiko, kes iga hinna eest üritab poisile silma heita, tehes tema heaks kõik, mis võimalik. Sumida tahab olla hea hoolimata ümbritseva elu kaosest ning vägivalla kiuste. Tema unistus on saada täisväärtuslikus täiskasvanuks. Kuid kui paadilaenutusse ilmub kamp gänstereid, kes vahendeid valimata hakkavad välja nõudma isa laenatud üüratut rahasummat, tõukab paisuna kogunenud pime raev ta kuristikku.
Noorte peaosaliste fantastiliste näitlejatöödega SALADUS on ühet poolt šokeeriv, kuid teisalt ülendav ning kõiki kõnetav draama meid elus tabavatest dostojevskilikest hea ja kurja valikutest ning vajadusest armastada ning toetada üksteist ka kõige raskematel hetkedel.

Sten Saluveer