Reis kuule / A Trip to the Moon

Reis kuule

Koht: Tartu Raekoja plats
Algus: 06.08.2012 22:00

Sts: Georges Méliès
Op: Michaut , Lucien Tainguy
Os: Bleuette Bernon, Henri Delannoy, Georges Méliès
Keel: tummfilm
Subt: eesti, inglise

 

Prantsusmaa, 1902, 0:16

Režissöör: George Melies

Tere tulemast maagilisse filmimaailma kino algusaegadel, kus kõike tehti veel esimest korda. Täpselt 110 aastat tagasi ilmavalgust näinud prantsuse filmientusiasti ja lavastaja Georges Méliès’i REIS KUULE on esimene teadaolev üle kümne minuti vältav mängufilm, kus kasutati esimest korda ulmefilmi žanrile omaseid võtteid – kosmose ja Kuu avastamine, kohtumine tulnukatega jms.

Film algab teaduskonverentsiga, kus üks professoritest (teda kehastab sageli oma filmides osalenud Méliès ise) teeb ettepaneku sõita ekspeditsioonile Kuule. Nii tehaksegi. Kosmoselaev maabub otse Kuu silma (Luis Bunueli kurikuulsa silmalõikumisega „Andaluusia koeras” on see üks ikoonilisemaid stseene filmikunsti ajaloos) ja teadlased kohtuvad seal kuuelanikega, kes viivad nad oma kuninga ette. Ometigi kosmoserändurid põgenevad ja naasevad õnnelikult koju Maale. Rahvas juubeldab ja võtab kangelased Pariisis avasüli vastu.

Prantslane Georges Méliès oli elukutselt näitleja ja mustkunstnik, kes möödunud sajandi algusaastatel nägi filmis täiesti avastamata ala. Ta tegi kuni Esimese ilmasõjani oma stuudios kümneid fantaasiafilme, millest siiani on säilinud vaid imeväike osa. Méliès’ nimi unustati, kuid taasavastatud filmikoopiad tõstsid tema loomingu taas au sisse. Seda kõike on tabavalt kujutanud ka Martin Scorsese oma Oscaritele kandideerinud filmis „Hugo Cabaret’ leiutis”.

Tänavuse tARTuFFi avafilm REIS KUULE on austusavaldus FILMIKUNSTILE ja selle ühele rajajale. Festivalil näidatakse värskelt restaureeritud ja koloreeritud 35mm filmikoopiat, millele originaalmuusika on kirjutanud prantsuse elektroonikabänd Air.


Helmut Jänes

logos