Kuhu nüüd minna? / Where Do We Go Now?

Kuhu nüüd minna?

Koht: Tartu Raekoja plats
Algus: 08.08.2012 22:00

Sts: Nadine Labaki, Jihad Hojeily, Rodney Al Haddad
Op: Christophe Offenstein
Muusika: Khaled Mouzanar
Os: Claude Baz Moussawbaa, Layla Hakim, Nadine Labaki
Keel: araabia, vene
Subt: eesti, inglise

 

Prantsusmaa, Liibanon, Itaalia, Egiptus, 2011, 1:49

Režissöör: Nadine Labaki

Liibanonis sündinud Nadine Labaki on kindlasti üks nendest särvatest ja andekatest naisfilmirežissööridest, kes lisaks oma noorusele (29 aastat pole filmimaailmas veel mingi vanus!) ja vapustavalt kaunile välimusele teeb ka oivalisi filme, mis sunnivad eelkõige meesauditooriumit tõsiselt mõtlema selle üle, kuidas naisi peab kohtlema ning kuidas olla oma naistele paremad mehed.

Nagu ka oma esimeses mängufilmidebüüdis „Karamell” (2007), mida müüdi edukalt paljude riikide kommertslevis, on ka Labaki uues, mullu Cannes’i Un certain regard võistlusprogrammis esilinastunud filmis KUHU NÜÜD MINNA? esikohal lihast ja luust, mitte kunagi elule allaandev vapper naine (hoolimata sellest, kas ta on muslim või kristlane), kes ühe hetkega peab usukonfliktidest vigastatud Liibanoni külakeses toime tulema nii oma vägivaldsete meeste kui ka Ukrainast sissesõitnud lõbutüdrukute ohjeldamisega.

Linatöö räägib küll sõjast, kuid ennekõike on see siiski tehtud sõnumiga, kuidas sõda ja vägivalda ära hoida. Labaki räägib suurtest tragöödiatest ilma nutu ja halata alati inimlikul tasandil ja pisut üle vindi keeratud koomikaga, mis oma värvika tegelaskonna ning muusika- ja tantsunumbritega meenutab näiteks parimaid Emir Kusturica filme.

Kindlasti on see üks filme meie festivali valikust, mille järele saab pärast seanssi õhata veendumusega, et ka naised oskavad filme teha ja mis parata – sageli meestest paremini. Küllap mõistis sedasama ka suurte San Sebastiáni ja Toronto filmifestivalide publik, kes andis oma hääle just sellele filmile.

Helmut Jänes