Härra Lazhar / Monsieur Lazhar

Härra Lazhar

Koht: Tartu Raekoja plats
Algus: 09.08.2012 22:00

Sts: Philippe Falardeau
Op: Ronald Plante
Muusika: Martin Léon
Os: Mohamed Fellag, Sophie Nélisse, Émilien Néron
Keel: prantsuse
Subt: inglise, eesti

 

Kanada, 2011, 1:34

Režissöör: Philippe Falardeau

HÄRRA LAZHAR on väike ja õrn, aga samas võimas üldistus sõprusest, üksteisemõistmisest ja ligimesearmastusest. Tagakiusamise tõttu Alžeeriast Kanadasse emigreerinud ja nüüd asüüli taotlev Bachir Lazhar (suurepärane mäng Mohamed Fellagilt) tuleb asendusõpetajaks Montreali väikekooli, mida on vapustanud endise õpetaja ootamatu enesetapp. Kuigi kooli juhtkond on uuele õpetajale andnud selge käsu seda teemat õpilastega mitte arutada, mõistab viimane, et valusast kogemusest aitab üle saada just eelkõige sellest rääkimine. Konflikti kartmata räägib Lazhar vaikselt, aga intensiivselt oma õpilastega lastele neile võõrastest, ent elulistest teemadest – hingevalust, surmast ja süütundest. Sellest rääkimine aitab ka üksildasel mehel endal lahti lasta oma minevikust, mida varjutab sügav ja julm traagika.

 

HÄRRA LAZHAR on prantsuskeelse Quebeci kino järjekordne pärl, mis püüdis parima võõrkeelse filmi Oscarit, tõi mainekalt Toronto filmifestivalilt parima Kanada filmi tiitli ning pälvis kodumaal kuus peamist filmiauhinda, sh parim film ja parim meesnäitleja. Alžeerias sündinud näitleja Mohamed Fellagi meisterliku mängu kõrval ei tohi unustada ka lapsi, kes mõjuvad ekraanil väga tõetruult.

 

Võrdlusi härra Lazhari karakteri ja teiste samataoliste filmitegelaste vahel ei pea kaugelt otsima. Kas ei olnud ka meie „Kevade õpetaja Laur just selline õpetaja, kelle kurblik aga samas üdini elujaatav elufilosoofia õpilastele sügava jälje jättis. 

Helmut Jänes

 

Rahvusvahelise sundrände teema käsitlemine toimub Eesti Inimõiguste Keskuse projekti “Rahvusvahelise sundrände suhtes teadlikkuse tõstmine Eesti ühiskonnas” raames, mida kaasrahastavad Euroopa Liit Euroopa Pagulasfondi kaudu ja EV Siseministeerium.