Üheksa muusat / The Nine Muses

Üheksa muusat

Koht: Athena keskus
Algus: 11.08.2012 19:15

Sts: John Akomfrah
Op: Dewald Aukema
Muusika: Trevor Mathison
Keel: inglise
Subt: eesti

Inglismaa, Ghana, 2010, 1:32

Režissöör: John Akomfrah

Vabandame, filmil puuduvad eestikeelsed subtiitrid.

Midagi väga ürgset, võimsat, stiihilist ja eepilist on selles Ghana päritolu briti režissööri John Akomfrahi julges filmis, mis on struktureeritud Zeusi ja Mnemosyne tütarde ehk üheksa muusa nimede ümber. See on väga mitmekihiline kultuurielamus, mille juured on tugevalt kirjanduses, sest ta kasutab ühe selge alustekstina Odysseuse eksirännakuid, kuid ka T. S. Ellioti, James Joyce’i, Miltoni, Dylan Thomase, Dante, Becketi aga ka Tagore, Matsuo Basho ja Li Bo tekste. Sama avar on võimsat pilti ja arhiivkaadreid raamiv muusikavalik, kus eestimaine kuulaja tunneb kindlasti ära Arvo Pärdi vahendatud helisid, kuid võib rännata ka India raagade võluvasse maailma.

ÜHEKSA MUUSAT pakub meile kogemiseks omamoodi migratsiooni müütilist ajalugu, kuigi vapustavad arhiivkaadrid pakuvad selgemaks narratiiviks briti 1950. ja 1960. aastate massilist sisserändu Aafrikast, Aasiast ja Kariibidelt. Neile kõigile oli udune jahe Albion tõepoolest midagi külma Alaska taolist.

John Akomfrahi tähelepanuväärne ja sugestiivselt väljendatud meditatsioon eemalolekust, rännakust ja võib olla ka lunastuse otsimisest on justkui audiovisuaalne luuletus minevikust tulevikku, mille keskel on igaüks unikaalne vaataja, kaasamõtleja ja seoste looja.

Kaarel Kuurmaa

 

Rahvusvahelise sundrände teema käsitlemine toimub Eesti Inimõiguste Keskuse projekti “Rahvusvahelise sundrände suhtes teadlikkuse tõstmine Eesti ühiskonnas” raames, mida kaasrahastavad Euroopa Liit Euroopa Pagulasfondi kaudu ja EV Siseministeerium.