Jookse elu eest! / Run for Life

Jookse elu eest!

Koht: Athena keskus
Algus: 09.08.2012 19:00

Keel: serbia
Subt: eesti, inglise

Serbia, [JP], 2010, 1:26

Belgradis resideeruv režissöör Mladen Maticevici nimi võib mõnelegi tARTuFFi vaatajale tuttav olla. 2008. aastal näitasime tema dokki „Kuidas saada kangelaseks?”, milles ta ise peaosalise ja inimkatsetajana otsustas 40aastase ülekaalulise mehena läbida maratoni. Selle filmi tegemise käigus nägi ta enese üllatuseks üsna rassistlikus Serbias erinevatel rahvajooksudel silkamas kerge kondiga Aafrikast pärit jooksjaid, kes häbenematult niigi õhukest auhinnalauda tühjendasid.
Mladen jälgib 18 kuu jooksul kolme Etioopiast pärit jooksjat nende ootustes, lootustes, muredes ja rõõmudes. Pärast viibimist varjupaigataotlejate keskuses saavad nad treeneri eestkostel kolida väiksesse Serbia külakesse spartalikku talumajja, jäädes lootma kohalikule passile ja tervisekindlustusele. Järgneb üks segadus ja ambivalentsus teisele, treener ei ole rahul jooksjatega ja jooksjad treeneriga. Külaelanikes on siiski niipalju inimlikkust, et päris nälga kolme etioopia välejalga siiski ei jäeta. Huvitaval kombel saab hoopis Mladenist midagi treener ja eestkostja sarnast ning tulemuseks melanhoolia ja naeru vahel liikuv lugu järjekordsest Euroopa unistusest ja selle purunemisest.

Kaarel Kuurmaa

 

Rahvusvahelise sundrände teema käsitlemine toimub Eesti Inimõiguste Keskuse projekti “Rahvusvahelise sundrände suhtes teadlikkuse tõstmine Eesti ühiskonnas” raames, mida kaasrahastavad Euroopa Liit Euroopa Pagulasfondi kaudu ja EV Siseministeerium.