Kirjandus

Algatades koostöö tARTuFFiga ja mõeldes Eesti filmi 100. aastapäevale kutsus kirjandusfestival Prima Vista kirjanikke muusikute seltsis kujutlema filme, mida veel ei ole, aga mis võiksid kunagi sündida - või siis sünnivad just vaid festivali ajal, üheks õhtuks.

Kirjandusprogramm leiab aset Pauligi kohvitelgis Tartu Raekoja platsil.
 

Esmaspäev, 6. august 20.00
VORMSI PERESTROIKA: KRISTIINA EHIN ja SOFIA JOONS

Pärimusdetektiivid – luuletaja Kristiina Ehin ja muusik Sofia Joons – otsivad lahendust Vormsi suurele mõistatusele: mis sel saarel 19. sajandi kolmandal veerandil õigupoolest juhtus, kui Rootsist tulnud misjonäri ja kooliõpetaja Lars Johan Österblomi eestvõttel muutus kogu senine saare eluolu? Tänapäevani räägitakse Vormsil lugusid rannarootsi armastatud rahvapillide hiiukannelde põletamisest usuliikumise käigus ning vanade rahvariiete asendumisest uue vormilaadse mustvalge rõivaga. Kas selle kõige taga oli Österblom?
Kuidas õnnestus tal ühe aastakümnega muuta kogu Vormsi rahva meelsust ning aastasadu juurdunud tõekspidamisi ja kombeid? Kui hiiukandlel oleks hääl ja ta räägiks inimkeeli, mida me kuuleksime?
Muusikalis-sõnaline etendus „Vormsi perestroika“ kutsub kaasa rändama rannarootsi ajaloo rohtukasvanud radadel. Koos astutakse ka mööda liiva, und, lund, mõtteid, veeteid ja helimaastikke, kus vaid aastate pikkune raske kergusetreening aitab pinnal püsida ja suunda ära aimata...


Reede, 10. august 20.00
RAIDO MÜRK: INDREK KOFF ja JAN KAUS, klaveril ANU RANDMA

Ei, ega need Eesti filmid on ju tegelikult ühed täitsa head filmid. Midagi pole öelda, nii väike rahvas ju ja kõik ja ... selle kohta on ikka täitsa head filmid ... Ainult et kesse neid vaadata viitsib? Keegi kurat ei viitsi! Päriselt ka, noh.
On aeg Eesti film värske pilguga üle vaadata ja teha Eesti filmist film, mis film on. Ainult et kesse viitsib teha seda? Keegi kurat ei viitsi? Viitsib-viitsib, Raido Mürk on mees, kes väärib mehe nime, ja viitsib, nii et vähe pole. Tal on muide suurem töö juba tehtud ja ta lubas, et tuleb augusti keskpaigas Tartusse oma mõtteid laiemate rahvahulkade ette tooma. Oma niinimetatud sõbrad Jan Kausi ja Indrek Koffi lubas igaks juhuks kaasa võtta, tingimusel et nad vakka püsivad ja vahele ei sega. Kui mingite filmiinimestega seisuks läheb või midagi.


Laupäev, 11. august 20.00
SADA AASTAT ÜKSINDUST JÕE MÕLEMAL KALDAL, SADA AASTAT ÜKSINDUST MÕLEMAL POOL EKRAANI: ASKO KÜNNAP ja HEIKKI KALLE

Asko Künnap on disainer, reklaamiagentuuri loovjuht, kirjastaja ja luuletaja. Heikki Kalle on keskkonnaekspert, planeerimiskonsultant ja muusikakirjutaja. Asko on kurtnud, et kogu tema elu on üks katkematu filmifestival - kohe kui õhtuti silmad suleb, hakkavad filmid jooksma. Tõenäoliselt on need Eesti Filmid, räägitakse vähemasti eesti keeles ja võtted näivad samuti osaliselt Eestis toimunud olevat. Heikki ja Asko teevad nende filmide paremikust mõned lühikokkuvõtted elusa sõna ja muusika vormis.