Arhiiv

Teemad

Blogi

tARTuFFi publik valis oma lemmikuks aegruumi ületava Kanada armastusfilmi

2012.08.15

Pressiteade, 14.08.2012

Möödunud laupäeva öösel lõppenud ja erinevaid kultuurivaldkondi liitev 7. Tartu armastusfilmide festival tARTuFF tõi vaatamata Eestit tabanud külmalainele kuue päeva vältel Raekoja platsile, Athena keskusesse ja Pauligi kohvitelgi üritustele orienteerivalt 18 200 külastajat.

Ligikaudu 20 filmi hulgast osutus publiku lemmikuks prantsuskeelne Kanada linateos „Café de Flore”, mille režissöör Jean-Marc Vallée saab traditsiooniliselt festivali ja Tartu linna poolt Mati Karmini pronkskuju „Suudlevad tudengid”. Aasta tagasi sai publikuauhinna Lucy Walkeri dokumentaalfilm „Prügimaa”.

Hääletusel teenisid publikult kõrged hinded ka filmid „Kuutõusu kuningriik” ja „Ihukaitsja”, dokumentaalfilmiprogrammist sai kõige parema tulemuse aga Valeria Andersoni filmide retrospektiiv. Kõige vaadatumaks filmiks jäi festivali avanud Soome armastusdraama „Vuosaari”, mida vaatas Raekoja platsil üle 3000 inimese.

Festivali juhi Kaarel Kuurmaa sõnul oli suurim üllatus kõikidele filmidele antud kõrge keskmine hinne, mis annab julgust, et programmi koostamisel ollakse õigel teel ning žanrite, ajastute ja piirkondlike eripärasuste poolest rikas filmikava on just see, mida publik ootab ja hindab.

Tänavune festival oli pühendatud ka pagulasteemadele, samuti jätkati eelmisel aastal alguse saanud vaegnägijate eriseansi korraldamisega. Seekord näidati kõigile huvilistele Eesti kriitikute poolt parimaks kodumaiseks filmiks tituleeritud „Sügisballi” kirjeldustõlkega versiooni.

Lisaks filmide vaatamisele kostitas Tartu Muusikanädal festivali jooksul huvilisi suure hulga eesti muusikaga ning kirjandusfestivali Prima Vista vahendusel sai kuulata luuletajate mõtisklusi eesti filmi tuleviku teemadel.

tARTuFFi uuenenud kontseptsiooni kommenteeris tabavalt kirjandusfestivali Prima Vista eestvedaja Berk Vaher: „See nädal õnnestus suuresti tänu sünergiale nende inimeste vahel, kes ületavad valdkondlikke piire ja töötavad püsivama vaimse keskkonna loomise nimel. Üks sündmus või isegi sündmuste programm võib pakkuda kirka hetkeelamuse, aga tõelisest väärtusest võime rääkida siis, kui selle linna inimestele jääb sära silmisse ka pärast telkide, ekraanide ja kõlarite langetamist. Eriti, kui linlased ise töötavad selle nimel, et telgid, ekraanid ja kõlarid taas tõuseksid.”


Ekraan kerkib taas 2013. aasta 5.–10. augustini. Ootame kõiki Tartusse!


tARTuFFi esitlevad Tartu linn ja Paulig ning PÖFFi hooaja peasponsor Nordea pank.

tARTuFF on läbi

2012.08.13Toolid, ekraan ja Pauligi kohvitelk on Raekoja platsilt kadunud - seal on nüüd jälle kuidagi imelikult lage. Festivali meeskond tänab teid, kes te vaatamata kohati jahedale ja niiskele ilmale mõnuga filme nautima tulite. Aitäh!

Kohtume juba 5.-10. augustil 2013.

Kirjeldustõlkega eriseanss

2012.08.11

MTÜ Pimedate Ööde Filmifestival korraldab Tartu Armastusfilmide Festivali raames laupäeval, 11.08.12 Athena Keskuses filmi Sügisball kirjeldustõlkega seansi. Kirjeldustõlge kirjeldab filmis dialoogide vahel olevat visuaalset pilti.

Seanss on mõeldud eelkõige vaegnägijatele, kuid teistmoodi kinokülastust võivad kogema tulla kõik soovijad. Nägijatele jagatakse silmaklapid, mille kasutamine seansi ajal pole küll kohustuslik, kuid mille kaudu on võimalik panna oma meeled proovile ja tajuda meid ümbritsevat maailma seeläbi hoopis uue nurga alt.

Sügisball kirjeldustõlkega seansi algus Athena Keskuses on laupäeval kell 14.30 ning see on kõigile tasuta!

MTÜ Pimedate Ööde Filmifestival korraldab kirjeldustõlkega filmiseanssi kolmandat korda.


Lisainfo:
Triinu Toomela
PÖFFi erivajadustega inimeste projekti koordinaator
+372 52 22 433
triinu.toomela[at]poff.ee 

9. ja 10. augustil toimub DISAINITURG

2012.08.06

9. ja 10. augustil 15.00-21.00 Tartu Loomemajanduskeskuse hoovis (Kalevi 15)

Esindatud Eesti moe- ja ehtekunst ning tootedisain.
Toimuvad tutvustused ja esitlused.

Moekunst: KalleHT, Xenia Joost, Varkki, Nymf Moestuudio, Scheckmann, Marimo Fashion
Ehtekunst: Be Lucky, Kristel Sergo, Siret Roots, Hr. Aprill
Tootedisain: Trükimuuseum. Evelini moesalong...

Korraldavad: Kalle HT ja Disainimaja

tARTuFFi raames toimub Tartu muusikanädal

2012.08.03

Tartlaste poolt palavalt armastatud filmifestival tARTuFF ja suurim Eesti muusika festival Tallinn Music Week on ühendanud jõud Tartu Loomemajanduskeskuse ja kirjandusfestivaliga Prima Vista, et panna Tartu linn 6.-11. augustil kihama.

Sel aastal on 6.-11. augustil aga veelgi rohkem põhjuseid nädalaks Tartusse kolida – Tartu muusikanädal vallutab 9.-10. augustil Tartu kesklinna: klubides, kohvikutes, sisehoovides, galeriides ja baarides kõlab uus ja põnev Eesti muusika enam kui 20 eripalgeliselt esinejalt. Vaata kontserdipaiku: http://www.youtube.com/watch?v=IRkXAKKB7sY

Muusikanädala infokeskus asub 9. ja 10. augustil Tartu Loomemajanduskeskuses, kus on avatud disainiturg, toimub bändikoolitus koostöös Tartu Kultuuritehasega muusika-asjaajamisest ning jagatakse infot, kontserdisoovitusi, müüakse festivali pileteid.

Loe Tartu muusikanädala kohta lähemalt: http://tartumuusika.ee/

tARTuFF 2012

2012.06.21

Keset pikka talve või tegelikult ka mõnel päris külmal juunikuu päeval on natuke uskumatu, et ühel heal hetkel jõuab ka Eestis päriselt kätte see aeg, kui jälle saab tunda ööpäevaringset soojust. Saab liikuda ringi kergeis suverõivas ja võib-olla isegi veidi oodata jahedamat õhtut, mil linnakividesse akumuleerunud päike ikka veel mõnusasti kerget soojust kiirgab. Elulis-metereoloogilised vaatlused on näidanud, et see aeg on kindlasti augustis. Tavaliselt alguse poole ühe Tartu linnas toimuva festivali ajal. Olgu siis ametliku teadaandena välja hõigatud, et tänavune 7. Tartu armastusfilmide festival tARTuFF toimub 6. – 11. augustil.
 

Lähipiirkonna ainsa vabaõhu filmifestivali esindusauditoorium on endiselt Tartu kaunis raeplats, kuhu püstitame taas nädalaks Baltikumi suurima ekraani, mille kvaliteetsele kangale projetseerub 12 täispikka mängufilmi. Programmis demonstreerime eelnevate kinoaastate lünki, aga esitleme ka tuliuusi kunstiteoseid, mida Eestis seni näidatud ei ole.
 

Festivali avame tänukummardusega filmikunsti algusaegadele ehk 1902. aastal ilmavalgust näinud prantsuse filmimehe George Méliès'i värskelt restaureeritud fantastilise lühifilmiga “Reis kuule”. Jätkame kohe juba tuttava Soome režissööri Aku Louhimehe oodatud filmiga “Vuosaari” Lenna Kuurmaaga peaosas. See mitmekihiline suhtedraama armastuseotsinguil inimestest saab oma maailma esilinastuse alles Moskva festivalil.
 

Teiste hulgas tuleb esitlusele ka Eestis seninäitamata Oscari võitnud film “Algajad” (Beginners), kus särava rolli teeb 82. aastasena vanima tegevnäitlejana kuldmehikese saanud Christopher Plummer. “Algajad” sobib igati illustreerima tänavust Euroopa Liidu “Aktiivsena vananemise ja põlvkondadevahelise solidaarsuse” teema-aastat. Kõrgete auhindade hõngu on tunda ka möödunud aasta edukama Kanada filmi “Härra Lazhar” juures, mis jäi napilt ilma võõrkeelse filmi Oscari tiitlist ja mis räägib mõtliku loo noortest inimestest ja südamlikust Alžeeria immigrandist härra Lazharist. Animafilmi Oscari kategooria nominentidest näitame suurel ekraanil sooja muusikat ja kirglikku armuelu täis hispaania filmi “Chico ja Rita”.
 

Seekordne dokumentaalfilmide kava Athena keskuses on tinglikult kaheosaline. Pagulasteemalised värsked dokfilmid laiast ilmast heidavad aktuaalse pilgu Euroopat survestavale immigratsioonile. Väärika tähelepanuta ei jää ka Eesti Film 100 sünnipäeva tähistamine. Omaltpoolt teeme kummarduse meie dokumentalistika meistritele. See on hea võimalus neid nurgakividena kandvaid teoseid meelde tuletada või noorematel inimestel oma kinohariduslikke lünki alles üles ehitada.
 

Lisaks filmidele on festivali kavas olnud ka hea muusika ja hea kirjandus. Neis teemades ongi tARTuFF tegemas suurimat muutust võrreldes eelnevate aastatega, sest koostöös Tallinn Music Weeki ja kirjandusfestivali Prima Vistaga sünnib tARTuFFist tõeline linnafestival, kus tegemist jätkub kogu linnas kõikidele vanusegruppidele lõunatundidest varaste hommikutundideni välja.