Arhiiv

Teemad

tARTuFF 2012

2012.06.21

Keset pikka talve või tegelikult ka mõnel päris külmal juunikuu päeval on natuke uskumatu, et ühel heal hetkel jõuab ka Eestis päriselt kätte see aeg, kui jälle saab tunda ööpäevaringset soojust. Saab liikuda ringi kergeis suverõivas ja võib-olla isegi veidi oodata jahedamat õhtut, mil linnakividesse akumuleerunud päike ikka veel mõnusasti kerget soojust kiirgab. Elulis-metereoloogilised vaatlused on näidanud, et see aeg on kindlasti augustis. Tavaliselt alguse poole ühe Tartu linnas toimuva festivali ajal. Olgu siis ametliku teadaandena välja hõigatud, et tänavune 7. Tartu armastusfilmide festival tARTuFF toimub 6. – 11. augustil.
 

Lähipiirkonna ainsa vabaõhu filmifestivali esindusauditoorium on endiselt Tartu kaunis raeplats, kuhu püstitame taas nädalaks Baltikumi suurima ekraani, mille kvaliteetsele kangale projetseerub 12 täispikka mängufilmi. Programmis demonstreerime eelnevate kinoaastate lünki, aga esitleme ka tuliuusi kunstiteoseid, mida Eestis seni näidatud ei ole.
 

Festivali avame tänukummardusega filmikunsti algusaegadele ehk 1902. aastal ilmavalgust näinud prantsuse filmimehe George Méliès'i värskelt restaureeritud fantastilise lühifilmiga “Reis kuule”. Jätkame kohe juba tuttava Soome režissööri Aku Louhimehe oodatud filmiga “Vuosaari” Lenna Kuurmaaga peaosas. See mitmekihiline suhtedraama armastuseotsinguil inimestest saab oma maailma esilinastuse alles Moskva festivalil.
 

Teiste hulgas tuleb esitlusele ka Eestis seninäitamata Oscari võitnud film “Algajad” (Beginners), kus särava rolli teeb 82. aastasena vanima tegevnäitlejana kuldmehikese saanud Christopher Plummer. “Algajad” sobib igati illustreerima tänavust Euroopa Liidu “Aktiivsena vananemise ja põlvkondadevahelise solidaarsuse” teema-aastat. Kõrgete auhindade hõngu on tunda ka möödunud aasta edukama Kanada filmi “Härra Lazhar” juures, mis jäi napilt ilma võõrkeelse filmi Oscari tiitlist ja mis räägib mõtliku loo noortest inimestest ja südamlikust Alžeeria immigrandist härra Lazharist. Animafilmi Oscari kategooria nominentidest näitame suurel ekraanil sooja muusikat ja kirglikku armuelu täis hispaania filmi “Chico ja Rita”.
 

Seekordne dokumentaalfilmide kava Athena keskuses on tinglikult kaheosaline. Pagulasteemalised värsked dokfilmid laiast ilmast heidavad aktuaalse pilgu Euroopat survestavale immigratsioonile. Väärika tähelepanuta ei jää ka Eesti Film 100 sünnipäeva tähistamine. Omaltpoolt teeme kummarduse meie dokumentalistika meistritele. See on hea võimalus neid nurgakividena kandvaid teoseid meelde tuletada või noorematel inimestel oma kinohariduslikke lünki alles üles ehitada.
 

Lisaks filmidele on festivali kavas olnud ka hea muusika ja hea kirjandus. Neis teemades ongi tARTuFF tegemas suurimat muutust võrreldes eelnevate aastatega, sest koostöös Tallinn Music Weeki ja kirjandusfestivali Prima Vistaga sünnib tARTuFFist tõeline linnafestival, kus tegemist jätkub kogu linnas kõikidele vanusegruppidele lõunatundidest varaste hommikutundideni välja.